Базальна імплантація зубів: благо чи зло?
Імплантація, як метод відновлення цілісності зубних рядів, набирає все більшої популярності. До недавнього часу вважалося: якщо у пацієнта виражена атрофія альвеолярних відростків або йому необхідно скорегувати зубний ряд в найкоротші терміни, використовувати імпланти не вдасться. Однак, час вносить свої корективи, і на сьогоднішній день розроблена базальна імплантація зубів – технологія, що дозволяє відновити зубощелепну систему при серйозній атрофії кісткової тканини і грубих порушеннях прикусу в результаті тривалої відсутності зубів.
Що це за метод? У чому його відмінність від класичної імплантації? Так він хороший насправді, і чому не кожна клініка використовує його в практиці? Спробуємо розібратися.
Основною відмінністю базальної імплантації зубів є імплантація штучного кореня в базальний шар кісткової тканини, тоді як класичні встановлюють в губчасту частину кістки. Базальна частина являє собою глибокий шар щелепної кістки, з більш високою щільністю і стійкістю до розсмоктування. Установка класичних імплантів в цьому випадку неможлива, тому стоматологи використовують спеціальні конструкції з більш широким різьбленням і більшою довжиною. Базальні імпланти взаємодіють з базальною кісткою, контрфорсами черепа, носової, виличної і клиноподібної кісткою.
Щоб кістка і імплант мали велику поверхню зіткнення, штучні корені встановлюють під певним кутом. Таке розташування дозволяє хірургу обійти носові пазухи і не зачепити нервові закінчення. На вживлений під нахилом титановий штифт встановлюють протез, який заміщає кілька одиниць або всі зуби.
Базальні імпланти, на відміну від класичних, мають гладку поверхню і спеціальне антимікробне покриття. Така структура конструкції попереджає розвиток запалення навколо імпланта і скорочує до мінімуму ризик його відторгнення. Ця особливість актуальна при наявності запальних процесів в порожнині рота.
Коли рекомендують базальну імплантацію
Цей метод призначений для пацієнтів з множинною або повною адентією, у яких:
- гостра і хронічна форма хвороб ясен, яка супроводжується вираженим зниженням ясенного контуру і оголенням коренів;
- запалення і різка атрофія губчастого шару щелепної кістки;
- велике бажання змінити знімні протези на імпланти;
- необхідно прискорити процес лікування і провести протезування в найкоротші терміни;
- неможливо наростити атрофовану кістку;
- похилий вік;
- великий стаж курця.
Пацієнтів приваблює вартість базальної імплантації: як правило, вона на порядок нижче, ніж у класичної методики.
Базальна імплантація: плюси і мінуси
Короткий термін відновлення цілісності зубних рядів, відсутність кісткової пластики, простота маніпуляції, низький ризик відторгнення штучних коренів – плюси установки базальних імплантів очевидні.
Проте, слід врахувати недоліки методики. Основним з них є високий відсоток відторгнення імплантів. Під час імплантації штучних коренів в глибокі шари кісткової тканини відбувається серйозне пошкодження їх структури. Після відторгнення базального імпланта у пацієнта спостерігається сильний спад кісткової тканини, на відновлення якої піде кілька місяців.
Використовувати цей метод доцільно лише при відсутності трьох і більше зубів. В іншому випадку Реставрація не буде виглядати естетично. Якщо у пацієнта висока лінія ясенного краю, тобто ясна видно, коли він посміхається, базальна імплантація не дасть бажаного косметичного ефекту. У випадку з незакритою атрофією тканини верхня частина імпланта може стирчати з під коронки, ускладнюючи гігієну і порушуючи естетику посмішки.
Важливо пам’ятати, що встановлювати базальні імпланти можуть тільки висококваліфіковані фахівці, тому потрібно ретельно підходити до вибору клініки.