Чистка брекетів і догляд: основні пристосування
Корекція прикусу і вирівнювання зубів за допомогою брекет-систем – одна з найскладніших і тривалих процедур в стоматологічній практиці. Щоб отримати очікуваний результат від лікування брекетами, пацієнту доведеться поміняти звичний спосіб життя: виключити з раціону деякі продукти і бути готовим до регулярного догляду за порожниною рота.
Тверда, липка і в’язка їжа-ворог брекет-системи, здатний порушити цілісність конструкції і, як наслідок, привести до додаткових витрат по її відновленню або заміні і збільшення термінів лікування. Тому на час носіння брекетів, особливо на період адаптації, доведеться переглянути свої харчові переваги.
Особливість пристрою брекет-систем призводить до того, що в кріпленнях, що утримують дугу застряють частинки їжі, створюючи ідеальне середовище для розмноження бактерій. Якщо не проводити ретельний щоденний догляд за порожниною рота в цей період, можна обзавестися прихованими каріозними порожнинами, запаленням слизової оболонки і навколозубних тканин. В результаті замість красивої посмішки пацієнт отримає нові проблеми.
Як доглядати за порожниною рота в період носіння брекет-систем? Чим чистити зуби з брекетами? Спробуємо розібратися.
Що потрібно для догляду за брекетами?
Важливо дотримуватися принципу: після установки брекетів догляд за ними потрібно здійснювати не двічі на добу, а після кожного прийому їжі. Причому традиційної зубною щіткою тут не обійтися – будуть потрібні спеціальні засоби і пристосування.
Для повноцінного догляду за зубами в період ортодонтичного лікування в якості необхідного мінімуму знадобляться:
- зубна паста
- ортодонтична зубна щітка, що має поглиблення в робочій частині у вигляді галочки, яке ділить щітку на короткі і довгі щетинки. Така конструкція дозволяє якісно очищати і брекети, і зубну поверхню;
- вощена Зубна нитка з жорстким кінцем, що не пошкоджується при контакті з металевими елементами і дозволяє добре очистити міжзубні проміжки після прийому їжі, що містить волокна (наприклад, м’яса, апельсинів і т. п.);
- Йоржики для чищення брекетів, які видаляють залишки їжі під дугою, між зубами і навколо пластин;
- монопучковая щіточка, вузький конусоподібний пучок щетинок якої дозволяє дістатися у важкодоступні місця.
Крім перерахованих вище засобів для якісної чистки брекетів використовують спеціальний прилад – іригатор. Принцип його роботи заснований на тому, що, струмінь води, що видається апаратом під тиском, вимиває залишки їжі і нальоту з найбільш важкодоступних ділянок конструкції. Деякі моделі іригаторів мають в комплекті спеціальну ортодонтичну насадку: на ній є м’які щетинки, які спільно з розпилювачем максимально ефективно справляються з очищенням брекетів. Замість води для розпилення можна використовувати ополіскувачі з антисептичними і дезодоруючими властивостями. Іригатор зручний тим, що скорочує час гігієнічних процедур.
Ще один сучасний аксесуар, який використовується для швидкого і якісного очищення зубів з брекетами – електрична зубна щітка. Кращими вважають звукові щітки, які видаляють зубні відкладення і залишки їжі, створюючи звукові коливання.
Серед проблем, з якими стикаються пацієнти з брекетами, часто зустрічається пошкодження слизової оболонки виступаючими елементами конструкції. Щоб попередити появу подряпин, ерозій і виразок в порожнині рота, використовують спеціальний засіб – ортодонтичний віск. Він являє собою масу, що нагадує жувальну гумку, яка розм’якшується в руках. Сформований воскової кульку наносять безпосередньо на замок або дугу в місці подразнення слизової, ізолюючи її від травмування. Склад воску нешкідливий для організму.
Щітки, флоси, розчини для полоскання, міжзубні Йоржики – ці приналежності для догляду за порожниною рота в період носіння брекетів вимагають регулярної заміни, як і класичні зубні щітки. Економити на цьому не слід: їх грамотне щоденне використання забезпечить здоров’я зубів і порожнини рота. Важливо відзначити, що регулярний домашній догляд за зубами, що проводиться пацієнтами з ортодонтичними апаратами, не дозволить повністю позбутися від зубного нальоту, тому стоматологи рекомендують їм приходити на професійну чистку через кожні 3-4 місяці.