Дентин. Що це і навіщо потрібно зубу
Щодня ми стикаємося з інформацією про способи захисту і збереження зубної емалі – тканини, що покриває зуб і оберігає його від впливу зовнішніх факторів. Але не всі знають, що під емаллю розташовується ще один шар тканини – дентин. Він являє собою сполучну тканину, яка захищає вміст пульпової камери і кореневих каналів.
Чим утворений дентин? Які функції виконує ця тканина? Чим загрожує пошкодження дентину? Про це та багато іншого дізнаєтеся з нашої статті.
Кожен зуб-це багатошарова система. Коронкова частина зуба зверху покрита твердою прозорою емаллю, шийка і коріння – цементом. Другий шар-дентин, який має меншу щільність, але більшу функціональність. За своєю структурою і властивостями дентин нагадує компактну грубоволокнисту кісткову тканину, проте в ньому немає судин і клітинних елементів.
Дентин утворений відростками одонтобластів і міжклітинним речовиною. Дві третини його складу займають мінеральні речовини (фториди, карбонати, фосфати), решта – органічні речовини (колагенові волокна, жири, полісахариди) і вода.
З анатомічної точки зору розрізняють плащовий, навколопульпарний шари і предентин. Перший розташовується відразу під емаллю, під ним знаходиться другий шар, а предентин примикає до поверхневого шару пульпи.
Для чого потрібен дентин
Основна функція дентину-захисна. Шар дентину перешкоджає проникненню хвороботворних мікроорганізмів до пульпи зуба. Незважаючи на те, що емаль в кілька разів твердіше, дентин завдяки своїй еластичності забезпечує рівномірний розподіл жувального навантаження і оберігає емаль від руйнування.
Ще одна функція дентину-поживна. Завдяки дентинним канальцям, що пронизує тканину, зубний ліквор розподіляється між емаллю і тканинами, розташованими нижче. Ці структури забезпечують живлення і іннервацію тканин зуба.
Дентин відрізняється високою чутливістю до зовнішніх впливів (механічним і температурним), в тому числі до болю. Ця особливість захищає зуб від серйозних пошкоджень. Зубний біль не завжди показник запалення пульпи, в більшості випадків зуб болить при каріозному ураженні з залученням дентину.
Дентин має унікальну здатність до регенерації. Спеціальні лікувальні склади, що застосовуються при лікуванні деяких хвороб зубів (зокрема, середнього і глибокого карієсу) можуть стимулювати зростання замісного дентину.
Виявляється, саме дентин визначає відтінок зубів, так як просвічується через прозорий шар емалі. У нормі він має жовтуватий або сіруватий відтінок.
Фахівці розрізняють три види дентину:
1. Первинний – фізіологічний) – утворюється в період формування і прорізування зуба.
2. Вторинний-відкладається протягом життя з боку пульпової камери, приводячи поступово до скорочення її обсягу. Його відрізняє більш низька ступінь мінералізації, менш правильна структура і менший розмір дентинних канальців.
3. Третинний – репаративний) – утворюється локально, в місцях впливу на зуб зовнішніх факторів (карієс, стирання емалі). При повільному розвитку каріозного процесу вироблення третинного дентину дозволяє протягом якогось часу перешкоджати проникненню в пульпу мікробів і їх токсинів. Третинний дентин відрізняється неправильним напрямком дентинних канальців, іноді вони зовсім відсутні.
Поряд з іншими тканинами організму дентин піддається віковим змінам: змінюється співвідношення мінеральних і органічних речовин, починаються дегенеративні процеси. Дентинні канальці з віком стають вже, відбувається їх склерозування. Обмінні процеси в дентині у літніх пацієнтів сповільнюються, а це негативно позначається на міцності тканин. Через відсутність просвіту в дентинних канальцях знижується чутливість зуба, відповідно людина може не помітити розвиток каріозного процесу.
Щоденний догляд за зубами і регулярне відвідування стоматолога – надійний спосіб захистити зуби від ураження різними захворюваннями.