Жувальна гумка: думка стоматологів
Жувальна гумка-вельми спірний продукт. Спори про користь і шкоду жуйки виникають з часів її появи.
У рекламі кажуть, що жуйка корисна для зубів, допомагає запобігти карієсу і навіть відбілити зубну емаль. Але багато лікарів стверджують зворотне.
Кому вірити? Як жувальна гумка впливає на зуби? Чи можна вживати її без ризику? Відповіді на ці та інші питання – в нашій статті!
Дебати навколо жуйки небезпідставні. Істина в тому, що в питанні немає правих – жувальна гумка може принести як користь, так і серйозної шкоди.
Шкода жувальної гумки
Почнемо з поганого-негативного впливу жуйки. Перше, що варто знати – жувальна гумка не захищає від карієсу і не відбілює зуби.
Звідки взялися ці міфи? Завдяки своїй структурі, жуйка збирає з поверхні зубів залишки їжі, тим самим перешкоджаючи утворенню нальоту-основної причини карієсу. Однак, найчастіше карієс утворюється на контактних поверхнях – в міжзубних проміжках. В цьому випадку жувальна гумка абсолютно марна. Полоскання звичайною водою принесе більше користі.
Існують жуйки з абразивними частинками – саме вони, згідно з рекламними слоганами, відбілюють зуби. Насправді, абразивів в жуйці недостатньо для зміни кольору емалі.
До інших згубних наслідків вживання жуйки відноситься руйнування пломб і ортопедичних конструкцій в порожнині рота. Крім механічного впливу клейкої субстанції, є і хімічне: підвищене слиновиділення, що виникає в процесі жування, сприяє утворенню лугу і руйнування композитного матеріалу.
Багато хто чув про шкоду жуйки для шлунково-кишкового тракту. Ці висловлювання правдиві: при вживанні жуйки виділяється слина і шлунковий сік, необхідні для перетравлення їжі. При цьому їжа не надходить в шлунок. Результатом можуть стати гастрит і виразка.
Користь жуйки
Не варто ставити “хрест” на жувальній гумці – у неї є і корисні властивості. Основне з них – заповнення відсутньої жувального навантаження.
В процесі еволюції людство поступово переходить на більш м’яку їжу. Для нас цей процес здається природним. А ось організм не завжди встигає пристосуватися до змін в способі життя.
При відсутності стимуляції обмінні процеси в тканинах сповільнюються. Розвиваються захворювання ясен. Жування жуйки сприяє відновленню кровообігу і забезпечує масаж ясен.
Крім того, не варто заперечувати, що при відсутності альтернативних варіантів у вигляді полоскання порожнини рота жуйка все ж допоможе частково очистити порожнину рота від залишків їжі.
Для того, щоб жуйка приносила тільки користь, необхідно дотримуватися кількох простих правил.
Як жувати жуйку безпечно?
- Вживати жувальну гумку слід тільки після їжі
Використовуйте цю солодкість за прямим призначенням – для видалення залишків їжі. Ні в якому разі не жуйте жуйку натщесерце.
- Час жування не повинно перевищувати 5-7 хвилин
Не захоплюйтеся – все добре в міру.
- Вибирайте жуйки з сорбітом або ксилітом
Підсолоджувачі в жувальній гумці діляться на моносахар – глюкозу і фруктозу, і цукрові спирти – сорбіт і ксиліт. Бактерії в порожнині рота активно харчуються моносахарами, утворюючи кислоту, що сприяє руйнуванню емалі. Ксиліт і сорбіт не підживлюють бактерії – вони безпечні для зубів.