Коли і як проводити підрізання короткої вуздечки мови?
У той час, як існування діагнозу короткої вуздечки мови очевидно для всіх, питання про проведення хірургічної корекції досі викликає певні розбіжності. І багато в чому залежить від фахівця, що дає рекомендації, – хто він: стоматолог, терапевт, консультант з грудного вигодовування, логопед або хірург.
І хоча немає спільної думки, часто спостерігається небажання призначати хірургічну корекцію. В результаті дитина може роками отримувати логопедичну допомогу без видимого ефекту до моменту корекції укороченою вуздечки мови. Але ж обстеження структурних дефектів вуздечок має бути обов’язковою умовою постановки диференціального діагнозу. І хірургічна корекція завжди передує початку логопедичних занять.
Варіанти хірургічного втручання
Існують чотири способи корекції вуздечки мови:
- Підрізання вуздечки у новонародженого.
- Хірургічна операція після 6-місячного віку (френотомія, френектомія, френулопластика) під загальною анестезією.
- Електрокоагуляція вуздечки під місцевою анестезією.
- Пластика вуздечки лазером під місцевою анестезією.
Всі ці методи успішно використовуються за тими чи іншими показаннями.
Підрізання вуздечки новонародженому
Цей метод має давню історію. Бабки-повитухи підрізали вуздечку новонародженому з проблемами смоктання вже в 1697 р в наші дні цю роль взяли на себе хірурги-стоматологи. Ослаблення надмірного натягу вуздечки язика часто призводить до моментального поліпшення смоктання і прибирає неприємні відчуття матері від неправильного захоплення грудей при годуванні.
Для дитини ця процедура позбавлена дискомфорту і практично безкровна. Проводиться вона протягом першого місяця після народження, коли нервові закінчення і судини ще не проросли в складку вуздечки.
Переваги: якщо єдиною метою операції є полегшення процесу грудного вигодовування, то операція ефективно виконує свою роль. Вона швидка, безболісна і без використання анестезії.
Недоліки: бувають ситуації, коли є вкорочення не тільки тяжа вуздечки, а й під’язикової м’язи. В такому випадку рухливість мови не зможе відповідати зростаючим потребам дитини в розвитку мови. І доводиться повторювати операцію пластики вуздечки в більш пізньому віці.
Хірургічна операція під загальною анестезією
З віку 6 міс. діти вже можуть переносити наркоз і це дозволяє проводити класичну операцію френотомії, френектомії або вестибулопластики.
Переваги: використання наркозу дозволяє дитині розслабитися і не заважати процесу операції. Тим самим досягається безпечна робота близько великих судин в під’язикової області.
Недоліки: тривалий період загоєння і супроводжуючі його складності прийому їжі і розмови.
Збільшена рухливість мови вимагає нових навичок координації. Як правило, через 10 днів після операції вже рекомендується починати заняття з логопедом.
Електрокоагуляція
Прихильники цієї методики пропонують її використання у випадках середнього ступеня вкорочення вуздечки мови. Коли в складці вуздечки немає великих судин і розміри її невеликі. Метод досить економічний і безпечний за умови використання його досвідченими фахівцями. Проводиться під місцевою анестезією.
Лазерна хірургія
Відносно новий і найбільш досконалий вид операції, доступний як новонародженим, так дітям старшого віку і дорослим. Її можна проводити виключно під місцевою анестезією. Процедура займає всього пару хвилин, але від дитини потрібна певна ступінь співпраці.
Переваги: відсутність кровотечі, болю і ризику інфекції; швидке загоєння (іноді протягом декількох годин); можна продовжувати заняття з логопедом вже через 2 дні.
Повторне втручання: зрідка зустрічаються випадки важкого ступеня вкорочення вуздечки мови. У таких ситуаціях однієї операції може виявитися мало. Наступні втручання призводять до відновлення повноцінної рухливості мови.