Композитні вініри
Можливості сучасної стоматології розширюються з кожним днем, дозволяючи пацієнтам отримувати якісний результат лікування без значних витрат. Одним із сучасних методів корекції невеликих дефектів (відколів, тріщин, зміни кольору емалі) на передній групі зубів є установка композитних вінірів. Реставрація зубів композитними вінірами проводиться в одне відвідування.
Композитні (інакше, прямі) вініри являють собою спеціальні накладки з светоотверждаемого композитного матеріалу на передній поверхні зубів, які виготовляють прямим способом – безпосередньо в порожнині рота у пацієнта.
У яких випадках показані композитні вініри? Чи довговічні подібні методи реставрації зони посмішки? У чому переваги цього способу корекції передньої групи зубів? Про це та багато іншого в нашій статті.
Так як передня поверхня фронтальних зубів практично не відчуває тиску в процесі прийому їжі, композитні вініри можуть прослужити досить довгий період часу. Термін їх служби залежить від грамотного регулярного догляду і дотримання деяких правил експлуатації.
Коли доцільна установка композитних вінірів
Вініри з композитного матеріалу добре приховують такі дефекти в порожнині рота, як
- аномальну форму зубів
- відколи емалі
- широкі проміжки між зубами
- зсув коронок зубів у вертикальній площині
- плями на емалі, що не піддаються відбілюванню
- вікові зміни відтінку емалі
- зміна кольору пломби
- підвищену стертість зубів
Етапи установки композитних вінірів
Перед установкою вінірів пацієнту проводять необхідне лікування і професійну чистку зубів. Наступний крок-визначення найбільш підходящого колірного відтінку композиту. Стоматолог здійснює цей підбір за допомогою спеціальної шкали.
Далі з передньої поверхні зуба, на який буде встановлюватися вінір, знімають невеликий шар емалі (близько півміліметра), протруюють її спеціальними засобами для поліпшення зчеплення з композитом. Потім наносять композитний матеріал і впливають на нього світловим потоком для прискорення затвердіння.
Чи можна обійтися без препарування емалі? Це питання актуальне для багатьох пацієнтів. Встановити композитні вініри без обточування зубів можна в ряді випадків, а саме:
- при необхідності незначної зміни кольору зубів
- при усуненні діастеми
- для маскування тріщин в зубній емалі.
- для реставрації відколу ріжучого краю переднього зуба
Якщо ж потрібно скорегувати форму зуба, додати йому обсяг, змінити кут його розташування або вирівняти ріжучий край – без попереднього препарування не обійтися.
Композитні вініри: плюси і мінуси
Мікропротези у вигляді композитних накладок отримали широку популярність завдяки наступним перевагам:
- вони швидко встановлюються
- у разі необхідності їх можна легко зняти
- передбачають мінімальну обробку здорових зубів
- доступніше інших видів реставрації
- легко приховують незначні дефекти зубного ряду і емалі
- є можливість підібрати відтінок, що гармонує з кольором інших зубів
- не створюють дискомфорту і відчуття штучної щелепи
- з їх допомогою можна скорегувати і один зуб, і цілу групу зубів.
Поряд з достоїнствами композитним вінірам притаманні і деякі недоліки. Перш за все, це крихкість. При недотриманні правил догляду за зубами, вініри можуть пошкодитися. Через тонкого нанесення матеріалу у композитних вінірів невелика маскуюча здатність: зуби дуже темних відтінків скорегувати ними не вдасться. Ще один мінус-необхідність препарування емалі. При видаленні вінірів через певний проміжок часу зуби необхідно знову реставрувати.
Вініри з композиту встановлюють на термін 4-5 років. Щоб накладки зберегли свій колір і блиск на тривалий час, слід уникати вживання фарбувальних продуктів (червоного вина, кави, кольорових напоїв) і відмовитися від куріння.
Вартість вінірів з композиту невисока в порівнянні з вінірами з альтернативних матеріалів. Ціна за установку композитного вініра на 1 зуб залежить від рівня клініки, якості матеріалу, використання знеболювання і способу установки.