Молочні зуби: лікувати або видаляти?
Незважаючи на достаток і вільний доступ до медичної інформації деякі батьки досі впевнені в тому, що молочні зуби у дітей не потребують лікування, так як все одно зміняться постійними. А при виникненні зубного болю, на їхню думку, проблему слід вирішувати кардинально – видалити тривожний зуб.
Спробуємо розвіяти цей міф і розглянути найбільш актуальні питання тимчасового прикусу в цій статті.
Навіщо потрібні молочні зуби
Зачатки молочних зубів закладаються у плода приблизно на 7-13 тижні вагітності. Перший зуб у новонародженого з’являється, як правило, до 6-8 місяців, а до 2,5-3 років завершується формування молочного прикусу з 20 зубів. У кожного молочного зуба є свої терміни служби. Природна зміна молочних зубів на постійні починається з 5-6 і триває до 12 років.
Молочні зуби необхідні, щоб малюк перейшов з грудного вигодовування на змішане харчування. Крім того, вони беруть участь у розвитку щелепи, черепа і кісток обличчя, забезпечують хорошу дикцію.
Від того, наскільки правильно будуть розвиватися молочні зуби залежить стан майбутніх постійних зубів і прикусу в цілому.
Чому потрібно лікувати молочні зуби
Передчасне видалення молочного зуба може привести до таких проблем:
- інфікування зачатків постійних зубів і їх неправильне формування;
- проблеми з прикусом, обумовлені зміщенням молочних зубів на місце віддаленого. Постійні зуби при цьому будуть прорізуватися нерівномірно, ймовірна затримка росту щелеп;
- видалення молочних різців і іклів призводить до проблем з дикцією;
- наявність в порожнині рота дитини вогнища хронічної інфекції у вигляді каріозного зуба впливає на здоров’я травної системи, може провокувати розвиток хронічного тонзиліту і захворювань серця;
- дитина з зруйнованими зубами може соромитися своєї посмішки, у нього розвиваються комплекси.
Як підготувати дитину до лікування зубів
Лікуванням молочних зубів у дітей займаються дитячі стоматологи. Чим молодша дитина, тим складніше підібратися до причинного зуба і провести якісне лікування. Однак якщо батьки і стоматолог діють спільно, можна домогтися відмінного результату.
Важливо з самого раннього дитинства познайомити дитину з» доктором, який лікує зуби«, ні в якому разі не використовуючи образ стоматолога в якості»страшилки”. Перший огляд слід організувати у віці до року, а потім кожні півроку відвідувати фахівця для профілактики.
Так як зубна емаль в дитячому віці набагато м’якше, ніж у дорослих, каріозний процес дуже швидко ускладнюється пульпітом. Тільки своєчасне звернення на профілактичний огляд допоможе попередити руйнування молочних зубів і їх видалення.
Позитивний настрій і підтримка дорослих, вибір грамотного фахівця, заохочення і похвала після вдалого візиту до лікаря – ці нехитрі правила допоможуть дитині вибудувати довірчі відносини зі стоматологом і зберегти зуби здоровими. А щоб підійти до питання лікування дитячих зубів максимально усвідомлено, рекомендуємо ознайомитися з цією пам’яткою.
Коли без видалення зуба не обійтися
Видалення тимчасового зуба – це крайній захід, до якої вдаються в наступних випадках:
- якщо у дитини прогресивний пульпіт або періодонтит;
- після серйозної травми зуба;
- якщо зруйнована коронка, або зуб рухливий;
- при виявленні свища на яснах, кісти або гранульоми у верхівки кореня;
- при ранньому прорізуванні постійного зуба поруч з молочним;
- якщо в прикусі присутній надкомплектний зуб.
Важливо пам’ятати, що рішення про те, лікувати або позбавлятися від зуба тимчасового прикусу, повинен приймати дитячий стоматолог. Не рекомендується видаляти молочні зуби в домашніх умовах, так як це загрожує інфікуванням лунки.
Профілактика хвороб зубів у дітей
Здоров’я молочних зубів базується на двох основних складових: повноцінне збалансоване харчування і регулярний якісний догляд за порожниною рота. Слід пам’ятати, що вживання великої кількості соків, газованих напоїв, мучного, солодкого – хороший грунт для розвитку карієсу у дитини. Дитячий раціон повинен включати в себе м’ясо-молочні продукти, крупи, овочі та фрукти, забезпечуючи зростаючий організм необхідними вітамінами і мікроелементами.
Діти, як і дорослі, повинні чистити зуби двічі на день: вранці і ввечері. До двох років зуби чистять дитині батьки, використовуючи спеціальну зубну пасту.