Пломби хімічного затвердіння. Чому ними рідше стали користуватися
Ніщо не вічне. Все навколо зазнає змін, модернізацію, удосконалення. Пломбувальні матеріали для лікування зубів – не виняток. Наприклад, до середини минулого століття популярним матеріалом для пломбування зубів була амальгама – металева пломба з суміші срібла, ртуті та інших металів. З нею і зараз працюють стоматологи деяких зарубіжних країн. Однак в Росії від пломб з амальгами відмовилися в кінці 20 століття, а в якості альтернативи виступили нові технології – композити і цементи хімічного затвердіння. Сьогодні подібні матеріали для пломбування стали рідкістю навіть в бюджетних поліклініках, так як більшість фахівців використовує для цих цілей светоотверждаемие композитні матеріали нового покоління.
У чому ж відмінність пломб хімічного затвердіння від сучасних пломбувальних матеріалів? Чому вони стали користуватися меншим попитом? Спробуємо розібратися.
Хімічна пломба являє собою різновид пломбувального матеріалу, за допомогою якого заповнюють порожнини після лікування карієсу, відновлюють тріщини або відколи зубів. Відрізняється цей матеріал від інших тим, що твердне за рахунок хімічної реакції, яка проходить при з’єднанні двох або більше компонентів.
Види хімічних пломб
Розрізняють два основні різновиди пломб хімічного затвердіння:
Пломбувальні матеріали хімічного затвердіння на основі цементу мають ряд незаперечних переваг перед композитними пломбами. Серед них:
– біологічна сумісність з тканинами зуба;
– невелика усадка;
– швидка установка пломби через відсутність протравок і адгезивів;
– доступна ціна.
Незважаючи на всі плюси хімічних пломб, при використанні склоіономерних цементів фахівці зіткнулися з рядом недоліків, а саме:
– низькою зчіплюваністю матеріалу з тканинами зуба, тому такі пломби частіше випадають;
– недостатніми характеристиками міцності;
– неможливістю відновлення відсутньої частини зуба через текучої консистенції;
– непрозорою структурою, у зв’язку з чим їх не можна використовувати для пломбування передніх зубів.
В даний час склоіономерні цементи часто використовують в якості прокладки під сучасні светоотверждаемие композити при пломбуванні великих порожнин. Крім того, вони ідеально підходять для лікування зубів молочного прикусу, заповнення невеликих порожнин на контактних поверхнях постійних зубів, а також для будь-яких тимчасових пломб.
Хімічні пломби недоцільно використовувати тоді, коли:
– стінки зуба стоншені;
– утворилася глибока порожнина після видалення уражених карієсом тканин;
– шар тканин до пульпи зуба мінімальний.
Через процес природної усадки така пломба з плином часу може привести до руйнування зуба, тріщин і сколів.
Безумовно, сучасна стоматологічна індустрія пропонує широкий асортимент композитних пломбувальних матеріалів нового покоління, які здатні відновити і функціональність, і естетичний вигляд зуба. Пломби хімічного затвердіння використовуються все рідше, але при дотриманні правил установки і грамотному догляді за зубами в подальшому залишаються бюджетним способом лікування зубів.