Ні для кого не секрет, що більшість людей уникають візитів до стоматолога, тільки лише через можливу хворобливості процедур. При цьому часи, коли лікарі проводили складні маніпуляції без анестезії давно пройшли, і на сьогоднішній день, будь-яка поважаюча себе Стоматологічна клініка прагне вирішити питання знеболювання на найсучаснішому рівні.
Як показують дослідження, больовий поріг у всіх людей різний і те, що одна людина готова стерпіти, в іншого викличе нестерпний біль. Завдяки розробкам фармацевтичних компаній Стоматологія стала практично безболісною. Сьогодні анестезія в стоматології має вже цілий комплекс безпечних стоматологічних анестетиків. Обраний стоматологом вид анестезії безпосередньо залежить від обсягу необхідного лікування зубів, при цьому будь-яке його вплив виявляється безболісним.
Анестезія в стоматології означає зняття больового синдрому до необхідного мінімуму, а не до відключення свідомості, так як одним з важливих умов правильного лікування є спілкування лікаря з пацієнтом під час лікування. Обґрунтуванням служить відповідність знеболювання конкретної ситуації. Адже больові відчуття здатні спровокувати стан шоку в організмі людини. Отже, побоювання пацієнтів щодо болю при проведенні лікарських маніпуляцій, не марні. Наноситься шкода для організму від больових відчуттів давно доведений, але при цьому, можна нашкодити і самим знеболенням. Серйозне втручання в лікуванні і знеболюванні може викликати більш серйозні ускладнення. Тому стоматолог повинен бути і фахівцем в питаннях анестезії, грамотно користуватися методами знеболювання, і вміти вибрати правильний анестетик, який був би одночасно ефективним і безпечним.
«Заморозки»
Що ж таке “заморозка” і чому вона “заморожує”? Багато хто з нас помиляються, думаючи, що вся справа в температурі. Втрата чутливості в результаті охолодження принципово відрізняється від анестезії, яку проводять за допомогою уколу з анестетиком. Як така зубний біль нікуди не зникає, а ось нервовий імпульс, що передає сигнал про її виникнення в головний мозок блокується анестетиком. Потрапляючи в тканини, анестетик позбавляє нерв здатності проводити больові імпульси, змінюючи його електричний потенціал. Здатність знову проводити імпульси нерв набуває, після того, як анестетик вийде з організму, розщеплюючись під дією особливих ферментів. Від правильно підібраного виду анестетика, його дози і методу застосування безпосередньо залежить ефективність і тривалість анестезії.
Також хочеться відзначити, що сьогодні знеболювання проводиться не тільки перед процесом “свердління зуба”, але і для самої маніпуляції знеболювання! Для цього, плановане місце уколу» заморожується ” за допомогою спеціального гелю анестетика, після чого введення голки і препарату стає абсолютно безболісно.
Методи знеболювання
Анестезія в стоматології розділяється три види: місцева, загальна і комбінована.
Місцева анестезія проводиться в строго обмеженій області, де необхідно «відключити» больову чутливість нервових закінчень.
Загальна анестезія (наркоз) проводиться вкрай рідко і тільки в тому випадку, коли необхідна нечутливість до болю всього організму, з повною втратою свідомості
Комбінована анестезія поєднує в собі місцеве знеболювання і попередню премедикацію, яка проводиться шляхом розслаблення і заспокоєння без відключення свідомості.
До місцевого знеболювання відносяться такі види анестезії:
- Аплікаційна анестезія – це поверхневе знеболювання за допомогою спрею лідокаїну, яке застосовується при знятті зубних відкладень, видаленні рухомих зубів, а також перед проведенням більш глибокого виду анестезії, щоб зняти неприємні відчуття від уколу.
- Інфільтраційна анестезія-знеболювання, частіше за інших застосовується в стоматології, всім відомо як»заморозка”. Така анестезія являє собою ін’єкцію анестетика, яка вводиться під слизову оболонку, окістя або внутрішньокістково. Цей вид знеболювання застосовується при самих різних стоматологічних операціях: при лікуванні зубів і зубних каналів, операціях на пульпі зуба. Тривалість і вплив знеболювання достатні для будь-якого стоматологічного втручання тривалістю не менше 60 хвилин.
- Провідникова анестезія. При цьому виді знеболювання препарат підводять до гілок трійчастого нерва, при цьому знеболюючий ефект спостерігається в заданій області іннервації. Провідникова анестезія застосовується при оперативних втручаннях в області великих корінних зубів, при операціях на яснах і великих за обсягом втручаннях.
- Стовбурова анестезія. Цей вид анестезії проводиться біля основи черепа для блокади гілок трійчастого нерва і використовується в стаціонарі при оперативних втручаннях, при важкому больовому синдромі, невралгії, травмах.
Найчастіше, для збільшення тривалості дії анестетика до нього домішується препарат, який звужує кровоносні судини. Всмоктування анестетика в кров відбувається повільніше, чому його дія збільшується, і в результаті анестезія стає більш ефективною.
Ще один важливий момент, про який потрібно знати, це лікарська непереносимість. Якщо у вас були алергічні реакції на анестетики потрібно обов’язково повідомити про це лікаря, щоб змінити тактику проведення анестезії на надійну і безпечну.